“Modlitwa za Polskę”

Do Ciebie Panie w dziejowej godzinie

Głos twego ludu z ziemi polskiej płynie

Wróć nam BOŻE! Ojczyznę kochaną.

W troje rozdartą i w morzu krwi skąpaną

Sto lat znieśliśmy w pokorze.

Wyzuci z ziemi, pogardą kamieni

Twa sprawiedliwość wszystko zwrócić może.

Twoja Opaczność złe w dobre przemieni

Wojna się sroży, lud polski znękany;

Biedny i głodny – kiedy koniec pyta?

Kiedy opadną gniotące kajdany?

Kiedy nam przyszłość jaśniejsza zaświta!

Daj nam wytrwałość, wspomóż nasze siły,

Niech jedność, zgada stale wśród nas gości,

Daj, by się nasze pragnienia spełniły,

Ty sam rządź nami – Boże z wysokości!

Niech nasza Polska wśród narodów stanie

Dzielna i mądra, jednością złączona,

O to Cię prosim z głębi duszy Panie

Ojcowskie ku nam wyciągnij ramiona!  (Helena Bocheńska)

W niedzielę – 11 listopada br. świętowaliśmy 100-lecie Odzyskania Niepodległości. Ten dzień skłaniał nas do wyrażenia wielkiego dziękczynienia Panu Bogu za Jego opiekę nad Polską i jednocześnie do dalszej wytrwałej modlitwy za naszą Ojczyznę. Nasze świętowanie rozpoczeliśmy od koncertu pieśni patriotycznych w wykonaniu chóru dziecięcego z Bystrej Podhalańskiej pod dyrekcją Pana Marka Kijanki. Niedzielna Suma, sprawowana przez sidzińskich duszpasterzy, została ofiarowana za Ojczyznę i Bohaterów, którzy dla naszej wolności przelewali krew i oddawali życie. Na zakończenie Sumy, po odśpiewaniu Te Deum i błogosławieństwie – z akompaniamentem naszej sidzińskiej orkiestry zaśpiewaliśmy wspólnie hymn narodowy, a następnie udaliśmy się przed Krzyż Katyński, gdzie nastąpiło uroczyste posadzenie dębu przez Pana Wójta Stanisława Tempkę i ks. Proboszcza oraz odsłonięcie pamiątkowej tablicy przez Pana Macieja Motor-Greloka. Potem została wykonana jubileuszowa fotografia.

We wspólnym świętowaniu uczestniczyło wielu naszych Parafian i Gości, a powagę przeżywanej Uroczystości podnosiły poczty sztandarowe Szkoły Podstawowej, Ochotniczej Straży Pożarnej, Koła Łowieckiego i Związku Podhalan.

Niech Miłosierny Bóg, który sto lat temu pozwolił nam odzyskać upragnioną wolność, usłyszy naszą wielką prośbę: „Przed Twe ołtarze zanosim błaganie: Ojczyznę wolną pobłogosław, Panie...”.

100 - lecie odzyskania niepodległości w nszej Parafii