BUŁGARIA – RUMUNIA

26.06 – 05.07.2017

Sofia - Ryłski Monastyr - Płowdiw - Monastyr Baczkowski - Sozopol

Burgas - Neseber - Bukareszt - Bran - Braszów - Alba Iulia - Kluż - Oradea

1 dzień- wyjazd ze Sidziny o godz. 04.00, przejazd przez Słowację, Węgry, Serbię. Przyjazd do hotelu, zakwaterowanie, obiadokolacja, nocleg.

2 dzień- po śniadaniu, dalszy przejazd przez Serbię do Bułgarii. Przyjazd do Sofii i spacer po mieście: Uniwersytet, Parlament, Plac i Katedra Aleksandra Newskiego, cerkiew Św. Zofii – patronki Sofii, rosyjska cerkiew Św. Mikołaja, Rotunda św. Jerzego, Meczet Bania Baszi Dżamija, cerkiew Św. Niedziela, bulwar Witosza, most zakochanych, z którego rozciąga się wspaniały widok na górę Witosza, u podnóży, której położona jest Sofia.  Przyjazd do hotelu w okolicy Sofii, zakwaterowanie, obiadokolacja, nocleg.

3 dzień- po śniadaniu przejazd do Ryłskiego Monastyru - Największego Klasztoru w Bułgarii Wpisanego Na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, zwiedzanie Klasztoru oraz Muzeum. Następnie przejazd do Płowdiwu, spacer po Starówce: plac i meczet Dżumaja (Meczet Piątkowy), rzymski amfiteatr, plac centralny, stadion rzymski, wzgórze Nebet Tepe z wartownią, z którego rozciąga się przepiękna panorama Płowdiwu, Domostwa z okresu Bułgarskiego Odrodzenia, cerkiew św. Konstantyna i św. Eleny. Przyjazd do hotelu, zakwaterowanie, obiadokolacja, nocleg.

4 dzień- po śniadaniu przejazd do niewielkiej wioski Baczkowo w pobliżu, której usytuowany jest Monastyr Baczkowski - Monaster Zaśnięcia Matki Bożej. Zwiedzanie zespołu klasztornego składającego się z trzech cerkwi, budynków klasztornych oraz krypty, w której przechowywane są kości zakonników. Większość z nich pochodzi  z XVII wieku. Następnie przejazd do Sozopola, zakwaterowanie, obiadokolacja, nocleg.

5 dzień-po śniadaniu, całodzienny odpoczynek nad morzem. Wieczorem ok. godz. 19:00 wyjazd na Wieczorek Folklorystyczny z bogatym programem, regionalną kuchnią i bułgarskim winem, powrót do hotelu, nocleg.

6 dzień- po śniadaniu, wyjazd do Burgas - rejs statkiem na Wyspę św. Anastazji, 2-godzinny pobyt na wyspie, na terenie której znajduje sie klasztor, muzeum, restauracja. Następnie przejazd do Neseberu - starożytnego miasteczka wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Spacer po mieście, zwiedzanie m.in.: zespół Średniowiecznych Cerkwi I Obwarowań. Powrót do hotelu, czas wolny, wypoczynek nad morzem, obiadokolacja, nocleg

7 dzień- po śniadaniu przejazd do Bukaresztu, rumuńskiej stolicy. Zwiedzanie starej dzielnicy Lipscani, cerkiew św. Jerzego, monastyr Antim, gmach parlamentu, łuk triumfalny, spacer aleją Bulevardul Unirii, czas wolny przy reprezentacyjnym bulwarze Calea Victoriei. Przejazd do hotelu, zakwaterowanie, obiadokolacja, nocleg.

8 dzień- po śniadaniu przejazd do Bran i zwiedzanie zamku Drakuli. Następnie przejazd do Braszowa, zwiedzanie zabytkowej starówki, mury miejskie z Basztą Tkaczy, Czarny Kościół. Przejazd do hotelu w okolicy Medias, zakwaterowanie, obiadokolacja, nocleg.

9 dzień- po śniadaniu przejazd do Alba Iulia, dawnej stolicy Siedmiogrodu, zwiedzanie - twierdza Alba Carolina, sobór koronacyjny, katedra św. Michała z Kaplicą Królewską. Następnie przejazd do Kluż, zwiedzanie historycznego centrum, m.in. kościół św. Marcina, Dom Korwina, katedra prawosławna, mury obronne z basztą. Przejazd do hotelu w okolicy Oradei, zakwaterowanie, obiadokolacja, nocleg.

10 dzień- po śniadaniu wyjazd w drogę powrotną do kraju. Przejazd Węgry, Słowację, Polskę. Przyjazd do Sidziny w godzinach wieczornych